Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi'nin himayelerinde, Bilgi Güvenliği Derneğince düzenlenen 'Siber Güvenlik Kampı', Gençlik ve Spor Bakanlığı Marmaracık Kamp alanında 8-12 Ekim 2021 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Kampın açılın toplantısı Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, Bilgi Güvenliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Taha Yücel, Türkiye Gençlik Vakfı Başkanı Enes Eminoğlu ve Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin’in katılımlarıyla gerçekleşti.

Siber Güvenlik Kampı açılışında öğrencilere hitap eden Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, "Siz, yerli ve milli ürünler üreterek, gerekirse yabancı ürünleri siber güvenlik anlamında test ederek Türkiye'nin siber güvenlikte öncü olabilmesi için adımlar atacaksınız. Bizler, sizlerden Türkiye'nin dijital duvarlarını, dijital surlarını örmenizi istiyoruz. Gerekirse Fatih'in yaptırdığı gibi dijital toplarımızı yaparız. Öncelikle surlarımızı çok sağlam bir şekilde kurabilmemiz lazım. İlla kahraman olmak için birebir cenge çıkıp savaşmak gerekmiyor. Çünkü sizlerde dijital ortamda klavyenizin başında dünyayla savaşacaksınız ve bizim dijital sınırlarımızı koruyacaksınız. Sınırlarımızı nasıl kendi askerlerimiz ile koruyorsak, dijital vatanımızda sizin gibi arkadaşlara ihtiyacımız var.” dedi.

Kamp kapsamında lise öğrencileri 3 gün, üniversite öğrencileri ise 5 gün süresince Siber Güvenlik konularında eğitim aldılar. Eğitimler, alanında uzman hocalar tarafından verildi. Öğrenciler, “Bilgi Çağı ve Bilgi Toplumunda Siber Güvenlik”, “Ağ Güvenliği”, “Bulut Bilişim Güvenliği”, “Sızma Testleri ve Web Uygulama Güvenliği”, “Temel Kriptografi ve Kripto Analiz”, “Siber Saldırıların İzlenmesi ve Engellenmesi”, “DDOS Saldırıları ve Savunma Yöntemleri” ve “Siber Güvenliğe Bakış” konularında eğitimler aldı.

Bilgi Güvenliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Taha Yücel, kampın lise ve üniversite öğrencilerine yönelik yapıldığını vurgulayarak, "Derneğimizin bu tür faaliyetleri devam ediyor. Öğrenciler kamp süresince Siber Güvenlik konularında eğitimler alacaklar. Bu eğitim gençlerimizin siber güvenlik alanında farkındalığın artmasına neden olacak. Uzmanlaşmak adına ilk adımlar atılmış olacak. Türkiye'nin siber güvenlik alanında ciddi bir eksikliği var. Bu tür etkinliklerle gençlerle iletişimimiz devam edecek. Aralık ayında da Uluslararası Siber Güvenlik ve kriptoloji konferansımız var. Buraya da tüm gençlerimizi davet ediyoruz. Bugün burada 50 lise öğrencisi, 25 de üniversite öğrencisi var. Öğrencilerimiz ilk derslerine bugün başladı. Yarında sabah ve öğlen olmak üzere ikişer saat eğitim alacaklar. Onun dışında gençlerimiz kampın sosyal faaliyetlerinden yararlanacak" ifadelerini kullandı. Gençler için çok önemli bir kamp olduğunu belirten Türkiye Gençlik Vakfı Başkanı Enes Eminoğlu da, "İşimiz gücümüz hep gençlik diyoruz. Gençlere her alanda hizmet etmek gerekiyor. Burada da uzman kişilerden eğitimler alacaklar. Burada inşallah siber kahramanlar yetişecek. Burada yeni nesil gençlerimize çalışmalarımızı aktarmamız gerekiyor. Buradan başarılı bir şekilde çıkacak öğrencilerimiz inşallah ülkemize hizmet eder" dedi.

Eğitime gelen lise öğrencisi Hamit Yasin Öksüz, "Bugün Devletimizin imkanlarıyla Siber Güvenlik Kampındayız. İnşallah en güzel şekilde değerlendirip, dolu bir şekilde çıkmak istiyoruz. Bugün işini bilen uzmanlardan siber güvenliğe giriş dersini aldık. Bu işe yeni girenler için bu dersin önemli olduğunu düşünüyorum. İlerde yazılımla siber güvenliği beraberinde götürüp, yazılım alanında hem devletime hem de milletime hizmet etmek istiyorum" diyerek sözlerini tamamladı.

İstanbul’daki yoğun mesaisi nedeniyle açılışa katılamayan Gençlik ve Spor Bakanımız Sn Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, eğitim programının 3. Günü kampımızı ziyaret ederek, kamptaki gençlerle, eğitmen hocalarla ve BGD yönetimi ile bir süre sohbet etti. Kamp programı sertifikaların verilmesi akabinde sona erdi.